Menu Close

Syndróm dráždivého čreva (IBS)

Úvod

Lekári potvrdili, že okolo 20% zdravej dospelej populácie trpí bolestivými kŕčami v oblasti brucha často spojenými s nafukovaním, hnačkami alebo zápchou, a to bez akejkoľvek identifikovateľnej fyziologickej príčiny. Tento súbor nepríjemných a bolestivých symptómov bol pomenovaný ako syndróm dráždivého čreva alebo IBS (Irritable Bowel Syndrom). Aj keď sú vedci stále nejednotní v tom, čo spôsobuje IBS, táto diagnóza je aj naďalej vážnym stavom v zmysle výrazne negatívneho vplyvu na kvalitu života jednotlivca, ktorý ňou trpí. Nepredvídateľná povaha bolesti, hnačka a iné príznaky veľmi rušivo vplývajú na súkromný a pracovný život postihnutej osoby.10 V tejto časti web-stránky Buscopan® nájdete prehľad symptómov, možné príčiny a užitočné spôsoby liečby tohto bežného zdravotného problému.

bowel

Aj keď presný dôvod IBS stále nie je známy, lekári vypracovali zoznam symptómov IBS. U pacienta diagnostikujú IBS ak:

 • Sa vyskytne porucha vyprázdňovania stolice spojená s brušným dyskomfortom alebo bolesťou brucha.
 • Opakujúca bolesť brucha sa musí objavovať v priemere najmenej 1-krát do týždňa,
 • Objavuje sa bolesť spojená
  • S vyprázdňovaním stolice
  • So zmenami frekvencie vyprázdňovania stolice
  • So zmenami konzistencie (formy, vzhľadu) stolice

Tieto kritériá musia byť splnené počas posledných 3 mesiacov s nástupom príznakov najmenej 6 mesiacov pred stanovením diagnózy

head

Ľudia trpiaci diagnózou IBS často uvádzajú negatívne vplyvy na celkovú náladu v dôsledku bolesti a nepohody spôsobenej primárnymi IBS symptómami. Hnačky, zápcha, plynatosť a nafukovanie prirodzene ovplyvňujú pocit pohodlia postihnutej osoby ako aj sociálnu sebadôveru. To môže viesť k bolestiam hlavy spôsobených napätím, únave a iným fyziologickým a psychologickým problémom.

Kritériá syndrómu dráždivého čreva

Definitívnu diagnózu môže potvrdiť iba lekár špecialista. Dole uvedený dotazník predstavuje hlavné kritériá pre diagnostikovanie IBS. Čím viac otázok zodpoviete kladne, tým pravdepodobnejšie je, že vám lekár stanoví diagnózu pacienta trpiaceho IBS.

 • Zaznamenali ste kŕče a kŕčom podobné bolesti v oblasti brucha; nafukovanie, zväčšené brucho alebo hlien v stolici?
 • Zaznamenali ste zmeny vo frekvencii vyprázdňovania a/alebo konzistencii stolice (dokonca striedanie hnačiek a zápchy)?
 • Dochádza k úľave príznakov po vyprázdnení?
 • Vyskytli sa u vás dané príznaky po dobu minimálne troch mesiacov?
 • Vidíte nejakú spojitosť medzi uvedenými symptómami a stresujúcou situáciou a/alebo psychickým napätím?
 • Boli ste vyšetrovaný/á na nejaké žalúdočné a/alebo tráviace problémy ako na možnú príčinu ťažkostí ale bezvýsledne?

Ak ste kladne odpovedali na jednu a viac otázok, navštívte lekára, keďže môžete trpieť diagnózou “IBS”.

belly

Aj keď IBS zasahuje životy miliónov ľudí po celom svete, vedci stále tápajú pri presnej definícii čo túto chorobu spôsobuje. Jedna z hypotéz tvrdí, že ľudia trpiaci IBS majú zvýšenú citlivosť tráviaceho traktu. Ľudia s IBS majú tendenciu silnejšie reagovať na potraviny, stres a iné faktory, ktoré môžu rušivo pôsobiť na funkciu čriev. Napriek faktu, že prvotná príčina IBS nie je známa, existuje silný dôkaz, že problémy sa zhoršujú pri pôsobení dvoch nepriaznivých faktorov: dráždivé jedlo a stres. Buscopan® poskytuje úľavu od brušnej bolesti a kŕčov tým, že uvoľňuje brušné svalstvo.

Predtým, než sa pokúsite potlačiť príznaky IBS, je veľmi dôležité, aby ste konzultovali problém s odborným lekárom. Diagnóza IBS môže byť stanovená iba potom, keď sa vylúčia všetky ostatné možné fyziologické príčiny. Dobrou správou je to, že IBS pacienti majú veľa možností potláčania symptómov. Takisto existuje množstvo vecí, ktoré môžete urobiť za účelom minimalizácie vplyvu IBS na váš život.

Predtým, než sa pokúsite potlačiť príznaky IBS, je veľmi dôležité, aby ste konzultovali problém s odborným lekárom. Diagnóza IBS môže byť stanovená iba potom, keď sa vylúčia všetky ostatné možné fyziologické príčiny. Dobrou správou je to, že IBS pacienti majú veľa možností potláčania symptómov. Takisto existuje množstvo vecí, ktoré môžete urobiť za účelom minimalizácie vplyvu IBS na váš život. Je dôležité mať na pamäti, že IBS zvyčajne nie je celoživotným problémom: u väčšiny ľudí závažnosť IBS po čase ustúpi. Taktiež vedzte, že IBS nie je choroba, ktorá by ohrozovala život.

Liečenie symptómov

V závislosti od výskytu príznakov existuje množstvo liekov, ktoré vám môžu pomôcť.

PríznakLiekyÚčinok
Bolesť & kŕčeSpazmolytiká (napr. Buscopan®)Uvoľňujú bolestivý brušný diskomfort a kŕče
HnačkaLieky proti hnačkePodporujú tvorbu kompaktnejšej stolice
ZápchaLaxatívaStimulujú prirodzené vyprázdňovanie
Nafukovanie a plynatosťLieky proti nafukovaniuRedukujú tlak zachytených vetrov
Prevencia symptómov

Viac informácií nájdete v časti FAQ