Menu Close

FAQ – Často kladené otázky

Čo je Buscopan®?

Buscopan® je spazmolytikum – liek proti kŕčom, ktorý špecificky uvoľňuje nepohodu v oblasti brucha a bolesti spôsobené kŕčami a sťahovaním svalstva. Buscopan® ponúka cielenú úľavu od kŕčov a bolesti brucha a brušného diskomfortu, účinkujúc tam, kde dochádza k tvorbe bolesti – teda v bruchu. Buscopan® pôsobí priamo na svaly črevného traktu a uvoľňuje kŕče, ktoré diskomfort spôsobujú. S Buscopanom® si môžete byť istí, že zasiahnete príčinu vašej nepohody a kŕčov, pričom efektívne vyriešite problém namiesto jeho dočasného prekrytia. Buscopan® je jedným z najčastejšie používaných a spoľahlivých liekov na danú diagnózu.

Aký je rozdiel medzi Buscopanom® a iným liekom proti bolesti / analgetikom?

Buscopan® účinkuje len tam, kde sa vyskytuje bolesť a kŕče – teda v bruchu. Mnohé analgetiká účinkujú tým spôsobom, že utlmujú odozvu tela na bolesť blokovaním signálov bolesti (ovplyvňujú CNS) a teda bolesť maskujú. Preto účinkujú analgeticky v celom tele, vstupujú do krvného obehu a prinášajú vyššie riziko nepríjemných vedľajších účinkov. V porovnaní s analgetikami účinkuje Buscopan® iba v mieste výskytu bolesti a rieši príčinu bolesti. Buscopan® má priaznivý bezpečnostný profil, s menej častým a zriedkavým výskytom vedľajších účinkov.

Môžem vziať vyššiu než bežnú dávku za účelom dosiahnutia rýchlejšej úľavy?

Neodporúča sa to. Zvýšenie odporúčanej dávky vo všeobecnosti neurýchli efekt lieku, ba opačne, môže to mať negatívny účinok. Dávkovanie uvedené v písomnej informácii pre použivateľa alebo odporúčané lekárom alebo lekárnikom je najvhodnejšie pre druh a závažnosť vášho ochorenia, možné príčiny a správne liečenie tohto veľmi bežného zdravotného problému.

Ako mám užívať Buscopan®?

Odporúča sa Buscopan® zapiť vcelku väčším množstvom vody (plný pohár). Viac informácií nájdete v písomnej informácii pre používateľa. V prípade pochybností sa obráťte na svojho lekára alebo lekárnika.

Je bezpečné užívať Buscopan® počas tehotenstva a dojčenia?

Tak ako pri ostatných liekoch, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom v prípade, že ste tehotná/plánujete otehotnieť alebo práve dojčíte/plánujete dojčiť počas užívania lieku. Použitie Buscopanu® sa z bezpečnostných dôvodov neodporúča počas tehotenstva a dojčenia.

Čo spôsobuje bolesti a kŕče v bruchu?

Bežné príčiny bolesti žalúdka zahŕňajú:

  • Citlivosť na určité druhy potravín, ktoré spúšťajú bolesti žalúdka – napr. mastné, ťažké a korenisté jedlá, prejedanie sa alebo diéty, kofeín, alkohol a kyslé citrusové ovocie.
  • Hektický životný štýl plný stresu, vynechávanie denných jedál, jedenie v zhone a úzkosti, ktoré môže spôsobiť žalúdočnú nervozitu.
  • Zmena v bežnej každodennej rutine, napr. pri cestovaní, ktoré môže spôsobiť nerovnováhu tráviaceho systému. Vzhľadom na množstvo orgánov, ktoré sa nachádzajú v tejto časti tela, symptómy môžu byť spôsobené rôznorodými faktormi. Takmer vo všetkých prípadoch, kŕče v brušnej dutine a súvisiace symptómy – napr. plynatosť, pocit plnosti, zápcha alebo hnačka – môžu byť výrazne potlačené liekom Buscopan®.
Kedy by som mal/a navštíviť lekára?

Buďte obzvlášť ostražití ak tieto problémy s kŕčmi a bolesťou brucha pretrvávajú viac než niekoľko dní alebo ak sa bolesť stupňuje, máte zvýšenú teplotu alebo ak zaznamenáte krv v stolici alebo náhlu stratu váhy. V takom prípade sa so žiadosťou o konzultáciu obráťte na lekára.

Uvoľňuje Buscopan® kŕče aj mimo žalúdočno – črevného traktu?

Buscopan® sa používa na odstránenie kŕčov hladkých svalov v tráviacej sústave, močových a pohlavných orgánoch (v žalúdku, črevách, žlčovom a močovom trakte). Môže sa použiť napr. pri žlčníkovej kolike, kŕčoch tráviacej sústavy rôzneho pôvodu, syndróme dráždivého čreva alebo bolestivej menštruácii.

Aký je rozdiel medzi brušnými kŕčmi a IBS?

Okrem bolesti a kŕčov v brušnej dutine, pacienti s IBS udávajú často symptómy ako hnačka a/alebo zápcha a/alebo nafukovanie/plynatosť.

Existuje nejaká súvislosť medzi IBS a rakovinou?

Nie. IBS je funkčným ochorením čriev a nesúvisí s rakovinou alebo nádorovým bujnením, ani so žiadnym iným ochorením. V skutočnosti diagnóza IBS znamená, že vám boli vykonané testy a vyšetrenia, ktoré vylúčili nádorové ochorenie.

Zlepšuje sa IBS s pribúdajúcim vekom?

IBS postihuje ľudí všetkých vekových kategórií; avšak symptómy IBS sa zvyčajne s pribúdajúcim vekom zmierňujú. Dôvod tohto procesu nie je celkom známy, ale redukovanie symptómov bolo zaznamenané v dôsledku menej stresujúceho životného štýlu a eliminácie spúšťačov ochorenia.

Znižuje IBS priemerný vek?

Nie. IBS nie je život ohrozujúcim ochorením.