Menu Close

Vedeli ste, že stres môže byť príčinou bolesti a kŕčov brucha?

Tak ako je každý človek jedinečný aj spôsobov ako zmierniť stres je viacero. Pmomôcť vám môže dôsledné organizovanie času. Striedanie fyzickej aktivity a duševnej práce. Doprajte si dostatok spánku a oddychu. Nezabúdajte na zdravú a vyváženú stravu. K životu s menším stresom prispievajú aj kvalitné medziľudské vzťahy. K problémom a ich riešeniu pristupujte so sebadôverou. Pozitívny prístup zvýši vašu efektivitu a zároveň redukuje úzkosť. Vyhýbajte sa stresovým situáciám a nájdite si ten správny spôsob relaxu.

Niektoré relaxačné techniky:

  • Dýchanie: Veľmi pomaly sa nadýchnite a sústreďte sa na vzduch vchádzajúci do pľúc. Potom opäť veľmi pomaly vydýchnite. Opakujte 3 – 5-krát. Je to veľmi jednoduché cvičenie, ktoré môžete vykonávať kedykoľvek a  kdekoľvek.
  • Striedavo v jednej a druhej ruke stláčajte mäkký predmet – opakujte cvičenie každou rukou 20-krát. Napätie svalstva krku uvoľnite strečingom týchto svalov.  Pomaly ohnite hlavu nadol napravo a naľavo tak hlboko ako sa dá, napínajúc a sťahujúc svaly. Nakoniec otáčajte hlavou jemnými krúživými pohybmi.
  • Fyzické cvičenia uvoľňujú napätie nazhromaždené počas dňa a tým zlepšujú vašu fyzickú kondíciu.
  • Občasný smiech podporuje vylučovanie endorfínov do krvného obehu. Táto látka zvyšuje pocit pohody.
  • Za účelom uvoľnenia napätia v brušnej dutine, ktoré sa zvyčajne ku koncu dňa zhoršuje vylúčte konzumáciu ťažkých jedál a perlivých nápojov.
  • Pocit pohodlia zvyšuje aj redukovanie tlaku na oblasť brucha nosením voľného odevu. Po jedle odporúčame aj ľahšie cvičenie