Menu Close

Protistresové cvičenia

Existuje množstvo druhov cvičenia, ktoré sa ukázali byť veľmi efektívne pri redukovaní vplyvu stresu ako jednej z príčin bolestí brucha a príznakov syndrómu dráždivého čreva (IBS). Jóga je overený prostriedok ukľudnenia tráviaceho systému a prináša uvoľnenie príznakov ako je bolesť brucha, zápcha, hnačka, nafukovanie a plynatosť. Jemný strečing a dôkladné dýchanie pomáha uvoľňovať napätie a redukuje vplyv stresu na organizmus.

Jednoduché cvičenia

Nasleduje séria príkladov cvikov, ktoré napínajú a tonizujú svalstvo a pomáhajú uvoľniť napätie. Odporúča sa osvojiť si cviky priamo u školeného inštruktora. Napríklad, kurz jógy vám poskytne profesionálnu a nepretržitú podporu. Zapamätajte si, že pri cvičení dávajte obzvlášť pozor, pokiaľ cvičíte pri nevoľnosti alebo bolestiach. Viac informácií obdržíte od svojho inštruktora alebo profesionálneho zdravotníka.

Anti-stresová jóga:

Toto jednoduché tradičné jógové cvičenie upokojuje zmysly a normalizuje frekvenciu dýchania. Hlboké pravidelné vdychy a výdychy výrazne redukujú symptómy stresu.

  • Pohodlne sa posaďte vzpriamene a prekrížte si nohy (cvičenie môžete vykonávať aj posediačky na stoličke, napr. v kancelárii počas pauzy).
  • Dlane spojte do striešky a dotýkajte sa iba prstami rúk.
  • Pozrite sa nadol na konček nosa a jemne vdychujte asi 5 sekúnd.
  • Zadržte dych na ďalších 5 sekúnd.
  • Jemne vydychujte po dobu 5 sekúnd.
  • Cvik vykonávajte po dobu 3 – 10 minút.

Krúženie ramenami:

Každodenný stres môže spôsobiť napätie a bolesť v svalstve ramien. Nasledujúce cvičenie môžete vykonávať počas sedenia pri stole.  Pohodlne sa postavte alebo si sadnite. Nechajte ramená a ruky voľne visieť. Potom posuňte ramená vpred, nahor, dozadu a nahor – vykonávajte ramenami veľké pomalé kruhy vo vzduchu. Jeden cyklus by mal trvať cca 5 sekúnd. Pri dvihnutí ramien vydýchnite a pri spustení ramien vdýchnite vzduch. Cvik opakujte desaťkrát, potom si dajte krátku prestávku a opakujte ho ešte raz.

Strečing svalstva krku:

Toto mierne cvičenie je možné vykonávať v práci, doma, vždy keď pociťujete napätie v krčnom svalstve.  Posaďte sa vzpriamene a ruky dvihnite nad hlavu. Ohnite ich v lakťoch tak, aby lakte smerovali nahor a ruky boli za krkom. Potom položte jednu dlaň na druhú, pričom prsty budú smerovať nadol pozdĺž chrbtice. Chrbát musí byť vzpriamený a napnutý. V tejto polohe vydržte 15 sekúnd a potom veľmi pomaly uvoľňujte napätie. Cvik opakujte trikrát s krátkymi prestávkami.

Cvičenie nenahrádza návštevu u lekára, či konzultáciu u lekárnika.