Menu Zavrieť

Chcete zistit viac o intolerancii laktózy?


Tips

07.03.2016

Ako porozumieť svojmu telu

Chcete zistiť viac o intolerancii laktózy?

first

Intolerancia laktózy a bolesti brucha.
Vedeli ste, že milióny ľudí majú tráviace problémy po vypití jedného pohára kravského mlieka? Mnohí takíto ľudia môžu trpieť intoleranciou laktózy a nemusia o tom ani vedieť. A čo vy? Už ste niekedy zažili diskomfort v brušnej oblasti a bolesti súvisiace s nedostatočným trávením laktózy?

Čo je intolerancia laktózy?
Pre úplné strávenie a absorpciu laktózy sú potrebné dva enzýmy (laktáza a amyláza nachádzajúca sa v slinách). Keď organizmus vykazuje nedostatočnú tvorbu laktázy, dochádza k zlej absorpcii laktózy a spôsobuje to intoleranciu tejto látky.

Kedy dochádza k tejto intolerancii laktózy a aké sú jej symptómy?
Nedostatočná tvorba enzýmu súvisiaceho s trávením laktózy sa môže objaviť po ukončení detského veku, pri zvýšenom príjme potravy obsahujúcej laktózu (nielen mlieko ale aj jeho deriváty – napr. syr a jogurt).

Najčastejšie symptómy zahŕňajú:
• bolesti brucha,
• roztiahnutie brucha (známy jav "spuchnutého brucha" alebo "nafukovania", kedy jeho objem narastá z dôvodu vnútornej prítomnosti plynov, tekutín a/alebo pevných častí ),
• plynatosť.

Ako to liečiť?
Intolerancia laktózy môže byť odpoveďou na zhoršené trávenie mliečnych výrobkov. To znamená, že intolerancia laktózy je neliečiteľná, ale je možné kontrolovať symptómy a kritické stavy. Liečba v podstate pozostáva z odstránenia potravín obsahujúcich laktózu z jedálnička postihnutej osoby.