FAQ

Buscopan® je spazmolytikum – liek proti kŕčom, ktorý špecificky uvoľňuje nepohodu v oblasti brucha a bolesti spôsobené kŕčami a sťahovaním svalstva. Buscopan® ponúka cielenú úľavu od kŕčov a bolesti brucha a brušného diskomfortu, účinkujúc tam, kde dochádza k tvorbe bolesti – teda v bruchu. Buscopan® pôsobí priamo na svaly črevného traktu a uvoľňuje kŕče, ktoré diskomfort spôsobujú. S Buscopanom® si môžete byť istí, že zasiahnete príčinu vašej nepohody a kŕčov, pričom efektívne vyriešite problém namiesto jeho dočasného prekrytia. Buscopan® je jedným z najčastejšie používaných a spoľahlivých liekov na danú diagnózu.

Buscopan® účinkuje len tam, kde sa vyskytuje bolesť a kŕče – teda v bruchu. Mnohé analgetiká účinkujú tým spôsobom, že utlmujú odozvu tela na bolesť blokovaním signálov bolesti (ovplyvňujú CNS) a teda bolesť maskujú. Preto účinkujú analgeticky v celom tele, vstupujú do krvného obehu a prinášajú vyššie riziko nepríjemných vedľajších účinkov. V porovnaní s analgetikami účinkuje Buscopan® iba v mieste výskytu bolesti a rieši príčinu bolesti. Buscopan® má priaznivý bezpečnostný profil, s menej častým a zriedkavým výskytom vedľajších účinkov.

Neodporúča sa to. Zvýšenie odporúčanej dávky vo všeobecnosti neurýchli efekt lieku, ba opačne, môže to mať negatívny účinok. Dávkovanie uvedené v písomnej informácii pre použivateľa alebo odporúčané lekárom alebo lekárnikom je najvhodnejšie pre druh a závažnosť vášho ochorenia, možné príčiny a správne liečenie tohto veľmi bežného zdravotného problému.

Odporúča sa Buscopan® zapiť vcelku väčším množstvom vody (plný pohár). Viac informácií nájdete v písomnej informácii pre používateľa. V prípade pochybností sa obráťte na svojho lekára alebo lekárnika.

Tak ako pri ostatných liekoch, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom v prípade, že ste tehotná/plánujete otehotnieť alebo práve dojčíte/plánujete dojčiť počas užívania lieku. Použitie Buscopanu® sa z bezpečnostných dôvodov neodporúča počas tehotenstva a dojčenia.

Bežné príčiny bolesti žalúdka zahŕňajú:

  • • Citlivosť na určité druhy potravín, ktoré spúšťajú bolesti žalúdka – napr. mastné, ťažké a korenisté jedlá, prejedanie sa alebo diéty, kofeín, alkohol a kyslé citrusové ovocie.
  • • Hektický životný štýl plný stresu, vynechávanie denných jedál, jedenie v zhone a úzkosti, ktoré môže spôsobiť žalúdočnú nervozitu.
  • • Zmena v bežnej každodennej rutine, napr. pri cestovaní, ktoré môže spôsobiť nerovnováhu tráviaceho systému.

Vzhľadom na množstvo orgánov, ktoré sa nachádzajú v tejto časti tela, symptómy môžu byť spôsobené rôznorodými faktormi. Takmer vo všetkých prípadoch, kŕče v brušnej dutine a súvisiace symptómy – napr. plynatosť, pocit plnosti, zápcha alebo hnačka – môžu byť výrazne potlačené liekom Buscopan®.

Buďte obzvlášť ostražití ak tieto problémy s kŕčmi a bolesťou brucha pretrvávajú viac než niekoľko dní alebo ak sa bolesť stupňuje, máte zvýšenú teplotu alebo ak zaznamenáte krv v stolici alebo náhlu stratu váhy. V takom prípade sa so žiadosťou o konzultáciu obráťte na lekára.

Buscopan® sa používa na odstránenie kŕčov hladkých svalov v tráviacej sústave, močových a pohlavných orgánoch (v žalúdku, črevách, žlčovom a močovom trakte). Môže sa použiť napr. pri žlčníkovej kolike, kŕčoch tráviacej sústavy rôzneho pôvodu, syndróme dráždivého čreva alebo bolestivej menštruácii.

Okrem bolesti a kŕčov v brušnej dutine, pacienti s IBS udávajú často symptómy ako hnačka a/alebo zápcha a/alebo nafukovanie/ plynatosť.

Nie. IBS je funkčným ochorením čriev a nesúvisí s rakovinou alebo nádorovým bujnením, ani so žiadnym iným ochorením. V skutočnosti diagnóza IBS znamená, že vám boli vykonané testy a vyšetrenia, ktoré vylúčili nádorové ochorenie.

IBS postihuje ľudí všetkých vekových kategórií; avšak symptómy IBS sa zvyčajne s pribúdajúcim vekom zmierňujú. Dôvod tohto procesu nie je celkom známy, ale redukovanie symptómov bolo zaznamenané v dôsledku menej stresujúceho životného štýlu a eliminácie spúšťačov ochorenia.

Nie. IBS nie je život ohrozujúcim ochorením.